You are here: News Market news Nekustamo īpašumu speciālisti pozitīvi vērtē nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma ierobežojumu arī 2011.gadā

Nekustamo īpašumu speciālisti pozitīvi vērtē nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma ierobežojumu arī 2011.gadā

E-mail Print PDF
Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas paredz nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pieauguma ierobežojumu 25% piemērot arī 2011.gadā, vērtējami ļoti pozitīvi, uzskata biznesa portāla "Nozare.lv" aptaujātie nekustamo īpašumu nozares pārstāvji.

"Lēmums ir ārkārtīgi saprātīgs," sacīja Nekustamo īpašumu projektu attīstītāju asociācijas biedrs Uģis Stīpnieks, piebilstot, ka jau patlaban liela daļa pilsētu iedzīvotāju šo nodokli nevar samaksāt.

"Ja cilvēks dzīvo puslīdz normālā privātmājā Mežaparkā vai Teikā, bieži vien 400 līdz 600 latu nodoklis rada problēmas. Tas saistīts ar cilvēku maksātspēju, jo ne jau tikai bagātnieki dzīvo šajās mājās. Nereti tie ir pensionāri, kam šīs ēkas pieder jau sen, vai cilvēki, kas mājas ir mantojuši vai atguvuši denacionalizētos īpašumus. Tādējādi iznāk tā, ka ar šo mežonīgi augsto nodokli viņi tiek sodīti, ka dzīvo savā īpašumā," skaidroja Stīpnieks.

Viņš uzskata, ka uz nekustamo īpašumu tirgu grozījumi likumā iespaidu neatstās, jo cilvēki labāk aizņemsies naudu NĪN samaksai, bet īpašumu nepārdos, jo cenas patlaban ir ļoti zemā līmenī.

"Šāds lēmums ir vērtējams tikai pozitīvi. Jo mazākas nodokļa svārstības, jo labāk. Tas radīs zināmu stabilitāti," sacīja nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" padomes priekšsēdētājs Viktors Savins.

"Cilvēki jau ir pieraduši pie noteiktiem ikgadējiem maksājumiem un to apjomiem. To straujš pieaugums varētu izsaukt nestabilitāti," piebilda Savins.

Jau ziņots, ka Saeima 17.jūnijā pieņēma grozījumus likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", kas paredz nodokļa pieauguma ierobežojumu 25% piemērot arī 2011.gadā.

Grozījumi paredz, ka pēc nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības aktualizācijas nekustamā īpašuma nodokļa apmērs, ja nemainās nekustamā īpašuma lietošanas mērķis, atsevišķi par katru zemes vienību un katru ēku, līdzīgi kā šogad, arī 2011.gadā nedrīkst pārsniegt iepriekšējam taksācijas gadam aprēķināto nodokļa apmēru (neņemot vērā atvieglojumus) vairāk kā par 25%.

Nekustamā īpašuma nodokļa apmēra pieauguma ierobežojums tiek piemērots arī tādiem nekustamā īpašuma nodokļa objektiem kā daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā, kas sastāv no vienas telpu grupas un zemes domājamām daļām, kas no jauna izveidotas privatizācijas rezultātā. Šādā gadījumā nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma ierobežojumu piemēro, vadoties no iepriekšējam taksācijas gadam aprēķinātā nodokļa par nesadalīto zemes vienību, kas bija piekritīga katram atsevišķam dzīvoklim vai nedzīvojamai telpai.

City24